Káhira
Káhira – v překladu „Vítězná“ – je hlavní město Egypta a je nejlidnatějším městem Afriky. Káhira má asi 8 000 000 obyvatel s dalšími přilehlými městy však tvoří aglomeraci čítající bezmála 16 000 000 obyvatel.
Nachází se v severovýchodní části Egypta na pravém břehu řeky Nil. U Nilu jsou postaveny moderní mrakodrapy a hotely, nejstarší část města leží dále od řeky. Ke Káhiře patří i nilské ostrovy Gezíra a Róda. Na protějším západním břehu s Káhirou stavebně splývá Gíza, na jejímž okraji stojí světoznámé pyramidy. Ve městě panuje typické egyptské počasí a teploty v létě dosahují až 40 stupňů Celsia.
Památky
Al-Azhar
Nejslavnější káhirská mešita. V roce 975 byla při mešitě založena univerzita, která je druhou nejstarší stále fungující univerzitou na světě a dodnes si zachovává pověst nejdůležitějšího střediska zabývajícího se studiem a výkladem islámu, islámského práva a výukou klasické arabštiny.
Bazar Chán al-Chalílí
Největší bazar Afriky a společně s ulicí Muski tvoří jádro islámské Káhiry. V současnosti nabízí prodejci spíše kýčovité zboží pro turisty (šperky, ale i oblečení, potraviny, trhové zboží, …).
Citadela
Rozsáhlá pevnost s alabastrovou mešitou (postavená Muhammadem Alím – je zde také pohřben), mešita sultána an-Násira Muhammada a mešita Sulejmána Nádherného. Prostory bývalého harému slouží jako egyptské národní vojenské muzeum (od faraónů až po prezidenta Mubaraka).
Heliopolis
Heliopolis je archeologická lokalita na stejnojmenném káhirském předměstí Heliopolis. Z památek starověkého Egypta se dochoval jediný stojící obelisk, v současné době je Heliopolis nově vybudováno, napočátku 20. století v secesním stylu nechal belgický podnikatel baron Empain postavit lokalitu znova a patří mezi luxusní káhirské čtvrti.
Egyptské muzeum
Nabízí ke shlédnutí mnoho památek významných pro historii starověkého Egypta. Ve více jak padesáti místnostech je k vidění téměř 130 tisíc různých exponátů od ohromných soch po drobné šperky, které představují historii starověkého Egypta od počátků do příchodu islámu. Součástí sbírek jsou poklady z Tutanchamonova hrobu, včetně jeho dvou zlatých rakví a slavné posmrtné masky. Muzeum doplňuje i park, kde lze spatřit rostoucí papyrus a lotos.
Káhirská věž
186 m vysoká televizní a vyhlídková věž postavená v roce 1961 v podobě lotosu. Nachází se v parku na ostrově Gezíra. Pod vrcholem má otáčecí restauraci a bar, výborné umístění v této lokalitě umožňuje vidět až na pyramidy v Gíze, Sakkáře a Abúsíru.
Stará Káhira – Koptské město
Křesťanská čtvrť na místě původní římské pevnosti Babylon. Nachází se tu nespočet kostelů a klášterů. Řecký klášter s kostelem Mar Girgis, kostely Panny Marie, sv. Barbory, sv. Sergia nebo např. Ben Ezrova synagoga.
Jižní město mrtvých
Jižní město mrtvých se nachází jihovýchodně od Citadely. Tato čtvrť je původně hřbitovem, který se stal útočištěm a domovem pro přibližně 500 tisíc lidí, žijících převážně v jednoduchých budovách postavených mezi hroby, mauzolei a mešitami. Většina dochovaných staveb patří mezi nejstarší káhirské památky, protože vznikaly od 11. do 13. století.
Severní město mrtvých
Severní město mrtvých je menší než jižní město mrtvých a rozkládá se severozápadně od islámské Káhiry. Základ severního města představují tří rozsáhlé komplexy, kde jsou pohřbení mamlúčtí sultáni Kajtbáj, Barkúk a Inal. Je tu také hřbitov mučedníků, kde jsou uloženy ostatky egyptských vojáků padlých v arabsko-izralských válkách. V Kajtbájově mešitě ukazují její správci návštěvníkům kámen, ve kterém jsou stopy chodidel patřící údajně proroku Muhammadovi.