Pláž u moře

Hrad Bezděz


Dovolená: ČR | Přečteno: 2 845x

Hrad Bezděz v okresu Česká Lípa nacházející se 604 m n. m. rozhodně stojí za to navštívit. Hrad se tyčí na vysokém zalesněném vrcholku v obci Bezděz, která je umístěna téměř ve středu mezi Mladou Boleslaví a Českou Lípou.

Hrad Bezděz byl postaven v gotickém stylu za vlády Přemysla Otakara II. kolem roku 1278. Od doby svého vzniku se zde vystřídalo nesčetné množství rodů a panovníků. Od roku 1620 jej měl Albrech z Valdštejna, v roce 1642 Švédové. Hrad Bezděz však bývá velmi často znám díky našemu čekému básníkovi – Karel Hynek Mácha zde čerpal svou inspirací pro psaní. I další umělce tento hrad a okolí nadchlo (např. Bedřicha Smetanu).

Kvůli velkému stáří hradu je z něj však v současné době zřícenina se dvěma dominantními věžemi. Poměrně dobře je zachován královský palác s kaplí, budova purkrabství a hradební zdi. Na Velké věži je rozhledna, odkud můžeme spatřit Lužické hory, Ještěd, dokonce i Krkonoše se Sněžkou. Dále Trosky, Říp, Milošovku, a hřebeny Krušných hor. V blízkosti hradu se nachází ještě zřícenina hradu Doks a Máchovo jezero, které je oblíbeným místem pro rekreanty.

Hodnocení

(Zatím bez hodnocení)
Loading...

Další tipy na dovolenou