Pláž u moře

Boskovice – hrady a zámky


Dovolená: ČR | Přečteno: 4 209x

Hrad Boskovice se tyčí nad městem Boskovice na lesnatém Zámeckém vrchu a leží v okresu Blansko.

K hradu se lze pohodlně dostat autem, zaparkovat se dá půl kilometru od hradu a dále jít pěšky. Taktéž se můžete vypravit ke hradu vlakem, nejbližší zastávka je hned v městě Boskovice, které je vzdáleno něco málo přes 2 kilometry.

První písemná zmínka o hradu je z roku 1312. Prvním majiteli hradu byli páni z Boskovic, tudíž ho také založili. Ti však vymřeli roku 1597. Na hrad přišli páni z Kunštátu, Ederové ze Štiavnice, Zástřizlové, Ditrichštejnové, poslední pak Mensdorffové.

V roce 1424 hrad dobyli a poškodili husité, v roce 1458 král Jiří z Poděbrad hrad vrátil zpět pánům z Boskovic. V 16. století se hrad dočkal výstavby opevnění s renesanční bránou a ještě se postavilo pár budov v celém komplexu.

V dnešní době je hlavně zachovaná renesanční věž a brána, potom obytné a hospodářské budovy a velká obvodová zeď (s arkýři) kolem komplexu. Z hradu je krásný výhled do okolí, můžete vidět celé město Boskovice, hřebeny Drahanské vrchoviny a výběžky Českomoravské vrchoviny.

Na hradu, a na jeho nádvoří, se pravidelně konají některé akce, např. ukázky historického šermu.

Na zpáteční cestě od hradu je možnost ještě navštívit empírový boskovický zámek, jehož součástí je zámecká kaple a muzeum Boskovic. V místnostech zámku jsou pěkné lustry, sošky, empírový nábytek, staré obrazy, atd…

Zámek Boskovice však pochází až z 19. století a stojí na místě, kde kdysi stál dominikánský klášter.

Přestavba komplexu na zámek byla provedena v letech 1819-1826. Prvními majiteli byli Ditrichsteinové, kteří byli zároveň majiteli místního hradu. Ty roku 1856 vystřídali Mensdorffové, kteří jej vlastnili do roku 1950, kdy jim byl majetek restituován. Rodině Mensdorffových byl vrácen opět v roce 1991.

ZDROJ: o Zámku v Boskovicích – cs.wikipedia.org

Hodnocení

(Zatím bez hodnocení)
Loading...

Další tipy na dovolenou