Pláž u moře

Severní Evropa – levné zájezdy a last minute


Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko – – – království
Island – – – ostrov
Litva, Lotyšsko, Estonsko – – – bývalé SSSR
poloostrovy: Skandinávský, Jutský

Povrch formoval obrovský ledovec (roztál před 10 000 lety), díky němu vznikla rozsáhlá jezera a fjordy. Vládne tu chladné podnebí, i když Severní Evropu významně otepluje Golfský proud. Krátké a prudké řeky jsou vhodné k výrobě elektrické energie vodními elektrárnami. Lesy – sajgy, na Islandu – tundry. Dnenšní obyvatelé jsou Germáni, původní byli Vikingové.

Island

Dovolená: Severní Evropa | Přečteno: 2 559x

Na tomto ostrově žije pouze 270 000 obyvatel, přitom rozlohu má větší než ČR – 103 000 km2. Leží na styku dvou litosférických desek. Tato země je slavná svými sopkami (Hekla), gejzíry a rybolovem. Hlavní město Reykjavík, není součástí EU.

Štítky:

Švédsko

Dovolená: Severní Evropa | Přečteno: 2 691x

Poměrně velká země (450 000 km2), ale žije tu pouze 9 000 000 obyvatel. Velmi průmyslově významné – na severu se těží železná ruda, vyrábí se tzv švédská ocel. Automobilní průmysl: Volvo, SAAB; Nábytek: IKEA Hlavní město: Stockholm Ze Švédska pochází spousta známých osobností (Astrid Lindgrenová – pohádky a knihy pro děti, Ingmar Bergman – nejvýznamnější švédský režisér, jeho filmy jsou oblíbené do dneška a umělecky velmi cenné).

Štítky: ,

Norsko

Dovolená: Severní Evropa | Přečteno: 2 702x

V posledních měsících Norsko zažilo katastrofu – Anders Behring Breivik, norský občan obviněný ze spáchání teroristických útoků, dne 22. července odpoledne odpálil v Oslu bombu a poté zastřelil nejméně 68 mladých lidí mládežnické organizace norské sociálně demokratické Dělnické strany na ostrůvku Utøya nedaleko Osla. Tento čin otřásl malým Norskem i celým světem. Norsko má 4 400 000 obyvatel, není členem EU a díky dostatku energie, ropy (ze Severního moře) a rybolovu, patří ke zcela samostatným … číst celé

Štítky: ,

Finsko – tajemná země na severu

Dovolená: Severní Evropa | Přečteno: 2 824x

Tajuplná země ležící na evropském severu z velké části za polárním kruhem mezi Finským a Botnickým zálivem Baltského moře. Dlouhé pobřeží je lemováno drobnými ostrovy. Celý povrch vytváří Baltský štít a skalnatý vzhled je typickým výsledkem činnosti ledovce včetně tisíců jezer, které tvoří bezmála 20% plochy celého Finska. Celé území Finska je z velké části pokryto jehličnatými lesy. Hlavním městem jsou Helsinky a většinu obyvatel tvoří Finové. Finsko je navštěvováno zejména pro jeho neobvyklou atmosféru … číst celé

Štítky: ,