Pláž u moře

Hrad Helfštýn


Dovolená: ČR | Přečteno: 4 609x

Hrad Helfštýn (jinak Helfštejn a Helfenstein) patří k největším českým hradům a nachází se necelé 4 milometry od Lipníka nad Bečvou.

Cesta k němu vede přes malou obci Týn nad Bečvou a odtud asi kilometr na parkoviště pod hradem. Zde se dá zaparkovat a potom se jde pěšky po malé silničce až k hradní bráně.

Koncem 13. století (1278) byl založen, tento původně malý hrad, Bedřichem z Linavy. Postupně hrad patřil k majetku několika šlechtických rodů, především moravských (z Kravař, ze Sovince, Kostků z Postupic, z Pernštejna, z Ludanic, z Vrbna). Zřejmě po roce 1580 bylo hradní jádro přestavěno Petrem Vokem z Rožmberka a byl zde vybudován renesanční dvojkřídlý palác podle projektu italského architekta Baldassara Maggi. Došlo také k vybudování nových budov, bašt, opevnění s příkopy a bran. Po bitvě na Bílé hoře připadl jako konfiskát kardinálovi Františkovi z Dietrichšteina. Až do roku 1656 sloužil hrad jako vojenská pevnost a základna, poté bylo rozkazem opevnění zrušeno a výzbroj převezena do Olomouce. V 17. století byl hrad poničen, dále chátral a stala se z něj prostě zřícenina.

V tomto komplexu můžeme v dnešní době vidět 4 nádvoří, 5 bran, pár věží a ještě nějaké zříceniny zbylé z původních budov.

Rozsáhlé zříceniny jsou nyní postupně rekonstruovány, koná se zde řada kulturních akcí, k nejznámějším patří setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Návštěva hradu Helfštýn bývá vždy zajímavá, zvláště v dobách, kdy se tam konají různé kulturní akce.

ZDROJ: částečně cs.wikipedia.org

Hodnocení

(Zatím bez hodnocení)
Loading...

Další tipy na dovolenou