Pláž u moře

Afrika – základní informace


Dovolená: Egypt, Tunisko | Přečteno: 3 446x
Afrika - základní informace

Afrika patří mezi sezónními turisty k těm méně navštěvovaným kontinentům (kromě okrajových částí – Egypt, Tunisko, atd.). Nabízí však velmi mnoho možností a vzrušující podívanou na fascinující přírodu.

Základní informace o Africe

Afrika je 3. největší kontinent na světě, ze západu ji omývá Atlantský oceán a od východu Indický oceán. Od Evropy ji dělí Středozemní moře a Gibraltarský průliv. Od Asie Rudé moře a Suezský průplav (průplav, narozdíl od průlivu, byl uměle vytvořen).

Africe náleží ostrov Madagaskar, Somálský poloostrov (nazýván také jako Africký roh) a Guinejský záliv. Povrch tvoří náhorní plošiny, pánve (Konžská, Čadská), pouště (Kalahari, Sahara), pohoří (Kilimandžáro – 5895 m, Dračí hory, Etiopská vysočina, Atlas).

Východ Afriky – styk litosférických desek, buď příkopové nebo propadlinové.

Podnebí Afriky

Afrika je samozřejmě nejteplejší kontinent zeměkoule.

  • Nejvyšší teploty jsou pravidelně naměřovány na Sahaře (+ 58 stupňů Celsia), což je nejvíce na světě.
  • Nejnižší teploty – Atlas: 15 stupňů Celsia v horách
  • Nejvyšší srážky u Guinejského zálivu (10470 mm)
  • Nejnižší srážky v Sahaře (0,5 mm)

Řeky

Nejdelší a nejvýznamější řekou Afriky je Nil. Dalšími řekami jsou Kongo (nejvodnatější), Zambezi (jsou zde Viktoriiny vodopády), Niger

Jezera

Ukerewe (Viktoriino jezero), Tanganika (nejhlubší) a Čadské jezero.

Nerostné suroviny a plodiny

Plodiny – např. kakaovník a banánovník.

Nerostné bohatství – ropa, zemní plyn (Guinejský záliv), na severu Afriky – měď, zlato, na jihu – diamanty.

Objevování Afriky

Skot David Livingstone objevil pramen Konga a Viktoriiny vodopády. Původní obyvatelé byli posíláni do otroctví (do Ameriky i Evropy). Do roku 1960 („Rok Afriky“) byla Afrika kolonií, dnes má 52 států.Významný český cestovatel a objevovatel Dr. Emil Holub se zasloužil o prozkoumání několika oblastí.

Obyvatelstvo

750 000 000 obyvatel, ročně přibývá cca 20 miliónů. Nejméně lidí obývá Saharu, nejvíce je u údolí Nilu. Sahara se někdy nazývá „Bílá Afrika“, jižně od Sahary „Černá Afrika“. Mluví se zde velkým množstvím jazyků (úřední je angličtina a francouzština).

Afrika je nejchudším kontinentem, rozvinul se tu jen zaostalý průmysl a doprava. Hlavními faktory jsou samozřejmě: podnebí, přelidnění, války sužující v minulosti celý kontinent, nemoci, hlad. Výjimku tvoří Jihoafrická republika (JAR), která je jednou z nejbohatších republik na světě.

Severní Afrika

Vyspělejší než ostatní části Afriky, většinu obyvatelstva tvoří Arabové – muslimové. Mnoho ropy a zemního plynu udržuje velmi životní dobrou úroveň. Severní Afrika také dováží datle, citrusy, bavlník. Jedná se zejména o tyto státy: Alžírsko, MAroko, Líbye, Egypt, Tunisko.

Střední Afrika

Podstatně hůře se však žije ve Střední (nazývané také Tropická) Afriky. Území se nachází přesně mezi obratníky. Drtivou většinu obyvatel tvoří černoši, Sahel – území mezi Saharou a pásem savan, kde vládne sucho a hladomor, je nejchudší na světě. Jedná se zejména o tyto státy: Nigérie (100 000 000 obyvatel!), Keňa a Tanzánie. Na druhou stranu, na území Keni a Tanzánie, se zde nachází významné národní parky (safari).

Jižní Afrika

Bohatá díky tzv. měděnému pásu (měď, zlato, diamanty). Nejbohatší stát JAR má cca 40 000 000 obyvatel. Významná města: Johannesburg, Kapské město – můžete zde najít tzv. Mys Dobré naděje.

Hodnocení

(2, 3,50 z 5)
Loading...

Další tipy na dovolenou